Turistično društvo Kobarid in Društvo Slovenski staroverci vas vabita na konferenco o pokristjanjevanju slovenskega ozemlja, ki bo v soboto, 12. 8. 2017, v Kobaridu.
V 14. stoletju se je na Slovenskem zgodil edinstveni dogodek, ki je še vedno malo poznan. Iz Čedada se je v Kobarid odpravila križarska vojska z namenom posekati drevo in zasuti
studenec, ki so ju tamkajšnji domačini častili. Listino, ki nam je edini vir o tej križarski vojni, je 16. avgusta 1331 v Vidmu izdal inkvizitor Franciscus de Clugia.
Konferenca bo dogodek znotraj obeležitve “križarskega pohoda” v Kobarid 16.8.1331, ko je prišla iz Čedada krščanska vojska posekati drevo in zasuti izvir, ki so ju tamkajšnji domačini častili. V ta namen bo Turistično društvo Kobarid priredilo več dogodkov s kulturnim programom, ki bo še objavljen.
Društvo Slovenski staroverci pa v soboto, 12. velikega srpana 2017, prireja konferenco, na katero tudi vas vabimo, da se jo udeležite s predstavitvenim referatom na zgoraj objavljeno temo ali zgolj kot poslušalci. Predstavitveni referat je mogoč poleg teme križarskega pohoda 1331, tudi na drugo sorodno temo (pokristjanjevanje slovenskega ozemlja, upori proti pokristjanjevanju, križarske vojne, kult Belina, ki je v virih omenjen na tem področju, staroverstvo na Kobariškem itd.)
Do sedaj so najavili svoje prispevke že:
Pavel Medvešček: Izročilo staroverstva na Kobariškem;
Boris Čok: Staroverstvo na Krasu;
Jože Munih: Izročilo o zdravilnih izvirih v Breginjskemu kotu;
Marko Hren: Razvoj človekovih pravic od pokristjanjevanja do ustave;
Nejc Petrič: Kult drevesa v predkrščanskih verovanjih;
dr. Cirila Toplak: »Umirajoči bog Triglav« – politično-zgodovinski kontekst pohoda na Kobarid 1331;
Mirjana Borenović: Metode pokristjanjevanja Slovencev
Prispevke bomo objavili v tematskem zborniku. Prijave zbiramo do jurjevega, 23. malega travna. Na naš e-naslov drustvo.staroverci [at] gmail.com nam sporočite vaš naslov referata in povzetek v dolžini cca. 100 znakov. Referati bi bili dolžine od 15 min do 30 min.
Vljudno vabljeni!
Vabilo v priponki: Vabilo_Kobarid1331
O križarskem pohodu proti Kobaridcem v 14. stoletju smo leta 2010 objavili članek na naših spletnih straneh: Klik.