Marek Hapon je poljski emigrant v ZDA. Najraje pa se predstavi kar sam:
Avtoportret na Grenlandiji2001
“Rojen sem bil leta 1966, v poljskem pristanišču Gdynia. Moj oče je bil mornar, ki je prejel politični azil v Nemčiji in sčasoma končal v Čikagu, ZDA. Ko sem bil star zgolj 11 let, sva z materjo zapustila Poljsko, da bi se ponovno združila z očetom v Ameriki.
Rarog, 2011
Moje otroštvo v Čikagu je bilo veliko razočaranje. Vse prepogosti so bili protipoljski nazori in fanatizem. Poljska je bila razumljena kot sovražna država in ta odnos sem doživljal v šoli ter drugje.
Jarilova dobrodošlica, 2012
Zato sem že zgodaj dojel, da me je obdajalo nekaj povsem tujega ali naravnost sovražnega. To okolje je v meni prebudilo občutje poljskega patriotizma. Začel sem gojiti zanimanje za poljsko zgodovino. Pri tem mi je pomagala stotina poljskih vojaških figuric, ki sem jih prinesel s seboj in nešteto knjig, ki sem jih začel zbirati.
Ognjeni cvet praproti, 2012
Moje stopnjujoče zanimanje za dediščino svoje rodne dežele je okrepilo mojo odločitev, da ostanem Poljak in si ne dovolim, da me pogoltne ameriška pop kultura. S pogostimi poletnimi počitnicami na Poljskem sem se samo še bolj zavedel svoje identitete. Vendar sem moral to identiteto dopolnjevati, tako se je moja zavest razširila, da je vključila Poljski sosednje deleže in narode, s katerimi smo si delili skupni izvor.
Dvoverje/ 2008
Razodela se mi je zgodba Slovanov. Spoznal sem, da je imela Poljska pred rimokatolištvom drugo vero. Odkril sem obstoj naših resničnih bogov. To je bilo bolj čudovito kot karkoli drugega, kar sem dotlej spoznal.
Bogovi baltskih Slovanov, 2008
Sčasoma je moje zanimanje za slovansko vero postalo gonilna sila v razvoju mojega umetniškega sloga. Bolj skrivnostni kot so se zdeli naši bogovi, bolj vznemirljiva je bila njihova upodobitev v mojih slikah. Podobe slovanskih božanstev, ki jih trenutno rišem, po naravni poti privrejo iz mene in tako se umetnine na nek način ustvarjajo same.”
Marek Hapon Kontakt: mhapon@yahoo.com
Klicanje Rusalk, 2012
Sveti gaj, 2012
Veles, 2014
Triglav
Slovanski tempelj
Svetovidov tempelj na Arkoni