Predstavljamo vam skoraj neznan vir, celo prvi vir v slovenskem jeziku za križarsko vojno proti staroverskim Slovencem v 14. stoletju.
Čeprav je vedenje o zgodovinskem dogodku pokristjanjevanja slovenskega ozemlja v Kobaridu, ko so križarji posekali sveto drevo in zasuli čaščeni studenec, razširil pri nas predvsem zgodovinar Simon Rutar z omembo dogodka v svoji knjigi “Zgodovina Tolminskega, to je: zgodovinski dogodki sodnijskih okrajev Tolmin, Bolec in Cerkno ž njih prirodoznanskim in statističnim opisom” (1882), Rutar ni bil prvi, ki je o tem pisal.
Zgolj z začetnicami podpisani avtor je objavil članek z naslovom “Križarska vojska zoper naše Kobaridce” in z nadnaslovom Črtica iz domače cerkvene zgodovine že nekaj let pred Rutarjem, natančneje 26.4.1867 v časniku “Domovina – posebno za primorsko-deželne, pa tudi sploh slovenske zadeve”.
Članek najverjetneje povzema po starejšem italijanskem viru, ki je prav tako sekundarem vir in ni direktno izvirnik. Več o tem in drugih virih za pokristjanjevanje slovenskega ozemlja si boste lahko prebrali v prihajajočem zborniku prispevkov lanskega simpozija Pozno pokristjanjevanje slovenskega ozemlja, ki bo izdan do naslednjega simpozija 18.8.2018. (v kratkem sledi tudi napoved simpozija!)
Več o križarskemu pohodu proti starovercem v 14. stoletju si lahko preberete tudi v našem starem članku iz leta 2010, ki pa sledi strokovnemu članku Iva Juvančiča iz 1984: Klik.
Povezava do članka “Križarska vojska zoper naše Kobaridce” iz 1867 na Digitalni knjižnici Slovenije: Klik.
Viri: