Po skoraj petnajstih letih smo dobili razstavo Blejski otok. Sveti kraj med valovi slovenstva
Ob aktualni polemiki o združitvi dveh muzejev v novi Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije se je smiselno spomniti na drugo, manj znano odisejado muzeja, ki si je lansko leto zaslužil svojo knjigo še preden je bil uradno odprt. Marko Hren v knjigi Podobca kolonije ali podoba raja? opisuje skoraj petnajst let dolgo zgodbo o načrtih za ustanovitev Muzeja Slovenstva oziroma po eni od različic Muzeja Slovenske simbolike na Blejskem otoku. Po več javnih napovedi v preteklih letih o odprtju muzeja so lani odprli zgolj stalno razstavo »Blejski otok. Sveti kraj med valovi slovenstva« na Blejskem otoku.
Zgodba muzeja se začne že pred skoraj petnajstimi leti, ko so v sporazumu med Republiko Slovenijo in Rimskokatoliško cerkvijo ob zaključku denacionalizacije Blejskega otoka zapisali, da bodo na Blejskem otoku v stavbi Proštija odprli »muzej Slovenstva«.
Po sporazumu so leta tekla, o muzeju pa ni bilo nobene besede. Do informacij o napredovanju je bilo težko priti. Vse informacije je bilo potrebno pridobiti preko zahteve po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja. Kaj vse se je dogajalo v preteklih letih v ozadju muzeja med Narodnim muzejem Slovenije, Ministrstvom za kulturo in Župnijo Bled je preveč za en novico, vse pa je dokumentirano v knjigi Marka Hrena Podobca kolonije ali podoba raja?. V začetku ni bilo nobenem interesa, da bi muzej postavili. Na Ministrstvu za kulturo (MK) so se izgovarjali, da stavba Proštija na Blejskem otoku še vedno ni pripravljena in obnovljena, med tem, ko je v tej stavbi že dolgo delovala trgovina in na vrhnjem nadstropju imela svojo razstavo.
V vseh letih je fokus namesto iz muzeju padel na raven razstave. V teh letih se je razvrstilo več etap. Leta 2018 so aktivno načrtovali odprtje razstave z naslovom »Slovenija v simbolih« za dan državnosti naslednje leto, 25.6.2019, a je bilo vrsta dejavnikov, da jim ni uspelo. Predstavitev načrta iz 2018 je objavljena na povezavi do NMS.si. V času prejšnje vlade so načrtovali postavitev zbirke dokumentov in simbolov slovenstva od poselitve do osamosvojitve za odprtje v času predsedovanja Slovenije Evropskemu Svetu, kar pa se tudi ni uresničilo.
Kar vidimo v stavbi Proštija danes, ni na noben način blizu določenemu cilju postavitve »zbirke posebnega pomena z dokumenti in simboli slovenstva od poselitve do osamosvojitve«.
Več o zakulisnih dogajanjih pri pripravah zbirke pa v knjigi Podobca kolonije ali podobca raja?. Knjiga je dostopna preko buca.si.
Z nakupom knjige podprete delovanje Društva in nadaljne knjižne izdaje.